Čakra a endokrinní systém - brzlík

Brzlík se nachází těsně nad srdcem a vytváří hormony, které podněcují k celkovému růstu, zvláště v dětství. Hraje v těle také očistnou roli - vybízí k tvorbě lymfocytů, což je součástí krevního obranného systému bílých krvinek, která napadá proniknuvší mikroorganismy a zajišťuje imunitu. Vědci se nyní shodují, že autoimunní choroby, při nichž imunitní systém napadá vlastní bílkoviny, neboť je zaměňuje za neznámou látku, souvisejí s emocemi a nejsou způsobeny čistě tělesnými příčinami nebo životním prostředím.

 

Základní informace

Čakra a umístění: srdeční - střed hrudníku
Sanskrtský název a význam slova: Anáhata - bez úderu
Související téma: všeobjímající láska, jednota, jasnocítění
Spřízněná barva: zelená/růžová
Hlavní oblast působení: láska a vztahy
Spřízněná žláza: Brzlík
Spřízněné části těla: srdce a hruď, plíce, krevní oběh
Element a vládnoucí planeta: vzduch, Venuše
Astrologické souvislosti: Váhy, Býk
Spřízněný smysl: hmat
Vůně, oleje: růže, bergamot, meduňka
Krystaly: růžovo-zelený turmalín, růženín, smaragd
Zvířata a archetypy: gazela/antilopa, milující/herec
Tělesné dysfunkce: povrchní dýchání, vysoký krevní tlak, srdeční choroby, rakovina
Emocionální dysfunkce: obavy ze zrady, závislost, melancholie
Spřízněná svátost: svatba
Potraviny: zelenina
Věk a životní postup: 21 - 28 let, odpuštění a soucit

 

Charakter srdeční čakry

Čtvrtou z hlavních čaker, srdeční, najdete uprostřed hrudníku. Je to zároveň i první z horních čaker, jež souvisí s duchovními tématy. Spodní čakry jsou převážně spojeny s fyzickým a hmotným světem.
Srdeční čakra se točí střední rychlostí a má nádherný zelený odstín. Čistá a vyvážená srdeční čakra vypadá jako smaragdový šperk, třpytící se pod jasným světlem. Znečištěná získá tmavý odstín lesní zeleně.

 

Srdeční čakru ovlivňují myšlenky a pocity týkající se těchto oblastí:
* Mezilidské vztahy - vztah s matkou, otcem, prarodiči, sourozenci i ostatními členy rodiny, s bývalými milenci a partnery, s přáteli, spolupracovníky, zaměstnavateli, učiteli, s vrstevníky, ale i s cizími lidmi.
* Láska - božská láska procházející z vašeho Vyššího já, romantická a platonická láska, láska mezi rodinnými příslušníky.
* Připoutanost k lidem - spoluzávislost, nefunkční vztah založený na závislosti nebo posedlost jinou osobou.
* Milosrdnost a nemilosrdnost - vůči sobě nebo jinému člověku (žijícímu, zesnulému, slavnému, známému, rodinnému příslušníku), vůči zemi, národu, politické straně nebo organizaci.

Jakékoli obavy ohledně dávání nebo přijímání lásky se v srdeční čakře usazují a mají za následek její zmenšení a degeneraci. Vztahy založené na závislosti a posedlosti obvykle vyústí k jejímu zablokování a nepřirozenému zvětšení. V obou dysfunkčních případech nejsou lidé schopni zažívat opravdovou lásku.
Téměř každý se bojí oddat se úplnému splynutí a hluboké intimitě s druhou osobou, protože skoro všichni jsme už zažili bolest a zklamání. Díky tomu často spojujeme lásku s bolestí a vytváříme si v srdečním centru ochranné valy, které nás mají chránit před další bolestí.
Tyto bloky nám ale zároveň nedovolí vzdát se sebekontroly a brání ním v hlubokém prožívání lásky. Naší božskou podstatou je duchovní láska. Je zdrojem veškeré naší síly i všeho, co potřebujeme, všeho, po čem toužíme. Bránit se lásce znamená bránit se všemu. Při čistění srdeční čakry od těchto strachů lze pracovat také pomocí andělské sféry.
Srdeční čakra je jedním z nejdůležitějších orgánů pro rozvíjení intuice a jasnocitu, tzn. "jasného cítění". Čím více dokážete otevřít a očistit své srdce, tím více se budete moci na své intuitivní vjemy spolehnout.